Chia pudink

Chia semínka jsou takový malý zázrak. Tahle neskutečně jednoduchá a rychlá dobrota vás doslova nabije energií, což se v současné době hodí ještě víc, než kdy jindy. Tento jednoduchý dezert je opravdu bomba pro zdraví, krásně vypadá, skvěle chutná a navíc ho nijak nemusíte vařit, takže si jeho přípravu zamilujete! Může sloužit jako rychlá snídaně, energická svačinka, nebo prostě jen tak na chuť. Jdeme na to?
No, ještě si uděláme malé teoretické okénko.

Víte, co jsou to vůbec ta chia semínka?


Chia semínka pocházejí z šalvěje hispánské, která se přirozeně vyskyteje v Střední Americe. Chia mají blahodárný vliv na lidský organismus a jejich oblíbenost stále roste a to zejména mezi sportovci. A není se vůbec čemu divit! Tato malá semínka skrývají totiž opravdové nutriční bohatství.


Chia semínka vynikají vysokým obsahem velmi dobře vstřebatelného vápníku, draslíku, železa, zinku, hořčíku, bóru, fosforu a vitamínů A, B, C, D, E, K a dalších mnoha živin a to v rozhodně nijak zanedbatelném množství. Např. obsah vápníku mají chia semínka až pětkrát vyšší než pasterizované mléko. S železem jsou na tom chia semínka asi třikrát lépe než špenát.


Co se týče benefitů jejich užívání, tak je jich skutečně mnoho. Pro svůj bohatý nutriční obsah jsou chia zásobárnou energie. Díky své schopnosti nasáknout tekutinu a vytvořit gel, dokáží vnitřně hydratovat tělo a zároveň navodit pocit sytosti. Chia jsou také silným antioxidantem, takže má významné protizánětlivé účinky.


Dost řečí, pojďme si dát recept na tuhle mega zdravou dobrotu!


INGREDIENCE:


  • 40g chia semínek

  • 400 ml kokosového mléka (v plechovce)

  • 2 polévkové lžíce čekankového sirupu (případně jiného sladidla)

  • asi půl hrnku mraženého lesního ovoce

  • lžička agaru


+ pro zvýšení obsahu bílkovin je možné přidat protein

POSTUP:


Kokosové mléko si dobře promícháme, aby se spojila tuhá i tekutá část. Chia semínka si dáme do vyšší nádoby, zalijeme kokosovým mlékem, přidáme čekankový sirup, nebo jiné sladidlo a obsah nádoby dobře promícháme. Já v tuhle lze přidat protein, takže kdo chce (a má), může přidat ještě protein, což udělá z této dobrůtky skutečně plnohodnotné jídlo, ale není to nezbytně nutné. Pokud použijete protein, není potřeba pudink nijak zvlášť sladit. Necháme sklenici pár minut na lince a pak ji dáme do lednice, aby se semínka aktivovala a dobře propojila s tekutinou. Po té si jen rozehřejeme ovoce, přidáme lžičku agaru nebo želatiny, a můžeme lehce přisladit. Pudink rozdělíme do misek, zalijeme ovocem a necháme vychladit.
Chutnou svačinu nebo snídani s dokonalým nutričním obsahem lze připravit doslova za pár minut - stále nevěříte tomu, že jíst zdravě je jednoduché? Tak to vyzkoušejte sami!


Vyzkoušíte? Nezapomeňte mě označit na fotce, těším se na vaše výtvory!


Dobrou chuť!


Vaše B.

Nezapomeň sledovat instagram!

instagram.com/malahavlu#fitfood #chiapudink #zdravejidlo #jidlokterejeskutecnymjidlem

1,495 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše