Existuje nějaká nejlepší dieta?

Velice často mi chodí dotazy ohledně toho, který stravovací styl je vlastně ten nejlepší. Díky tomu, jak strašně PŘEHLCENÝ je internet informacemi o jídle, dietách, stravovacích stylech, je skutečně těžké se v tom všem orientovat. Každý doporučuje něco jiného, každý má svůj „zaručeně účinný“ styl stravování a doporučuje ho ostatním. K tomu, abyste pochopili, který styl je vlastně ten pravý a které jsou informace jsou podstatné, je potřeba si uvědomit pár klíčových faktorů, které určují to, co je pro vás nejlepší a přesně těm bude věnován tento článek.


1) INDIVIDUALITA!


Co tím chci říct? Každý, ale opravdu naprosto každý máme jiné podmínky. Jiné tělesné kompozice, jiné zaměstnání, jinou denní aktivitu, jiný prostor pro odpočinek, jiný metabolismus, jiné chuťové preference, jiné genetické předpoklady, jiný psychický komfort.. a mohla bych pokračovat dál! Ano, skutečně tohle všechno hraje roli při výběru vhodného stylu stravování, nastavování příjmu na hubnutí, nabírání hmoty nebo udržení hmotnosti. Je potřeba tento bod vzít skutečně vážně! Protože to, co sedí jednomu, nemusí vyhovovat nikomu jinému. Takže pokud Vám nějaká Maruš z Horní Dolní doporučí na facebooku low carb stravování, protože na něm zhubla XX kilo, neznamená, že to bude fungovat i na vás! Stejně tak nezáleží na tom, kolik jídel za den budete konzumovat. To je opět čistě subjektivní – někdo zkrátka nemá prostor jíst 6x denně, nebo ho to obtěžuje a šatně se mu tráví, jiní zase potřebují jíst častěji. Záleží vždy na vašem pocitu a komfortu.


2) NÍZKOSACHARIDOVÁ STRAVA NENÍ KLÍČOVÁ K HUBNUTÍ


V dnešní době se velké oblibě těší nejrůznější diety založené na snížení či úplně restrikci sacharidů. Ať už se bavíme o low carb, paleo, keto.. Žádná z vědeckých studií nedospěla k závěru, že by tyto stravovací styly byly pro hubnutí lepší než strava, která sacharidy obsahuje. Takže pokud někdo tvrdí, že k úspěšné redukci je nutné omezit či dokonce zcela vyřadit sacharidy, je to jen INDIVIDUÁLNÍ vjem. Neexistuje žádný zcela jasný vědecký verdikt, který by toto tvrzení potvrzoval, obzvláště pak v dlouhodobém časovém horizontu. Pro úspěšnou redukci je klíčový naprosto jiný aspekt, a k tomu v následujícím bodě.

3) CO JE TEDY TÍM KLÍČOVÝM ASPEKTEM?


Ať už si vyberete jakýkoliv styl stravování, klíčové není vyřazení sacharidů, pečiva, ovoce, tuku, či čehokoliv jiného. KLÍČOVÝM ASPEKTEM úspěšné redukce je KALORICKÝ DEFICIT. Je vcelku jedno, jaký styl stravování si vyberete, ale pokud nevytvoříte kalorický deficit, jinak řečeno - pokud nebudete přijímat MÉNĚ kalorií, než vydáte, nebude žádný styl stravování úspěšný. Na druhou stranu dejte pozor, aby váš deficit nebyl příliš výrazný, protože jíst málo je sice cesta ke snížení váhy, možná dokonce i rychle, ale rozhodně ne správná.


PŘÍJEM < VÝDEJ
4) NEUTICHAJÍCÍ PANIKA KOLEM KONZUMACE SACHARIDŮ.. JAK JE TO TEDY S TĚMI SACHARIDY? MŮŽU JE VEČER A MŮŽU JE VLASTNĚ VŮBEC?


Sacharidy jsou naprosto v pořádku, pokud dokážete kontrolovat množství, kolik jich zkonzumujete. Jak jsme si řekli v předchozím bodě, nezáleží na tom, KDY SACHARIDY KONZUMUJETE, ale jaký je VÁŠ CELKOVÝ DENNÍ PŘÍJEM sacharidů, respektive všech kalorií. Tělo je sice velice inteligentní „stroj“ ale mechanismus, který by říkal „aaa, je 18:00, takže všechny sacharidy, které od teď sníš, uložím jako tuk, a máš to!“. Takhle to prostě nefunguje. Sacharidy můžete konzumovat v kteroukoliv denní dobu, protože nezáleží na čase, ale na jejich celkovém množství, ostatně to platí pro všechny makroživiny. Samo o sobě se totiž nepřibírá ani po jedné z nich. Nárůst váhy je zapříčiněn KALORICKÝM NADBYTKEM a je jedno, z které makroživiny pochází. Když to přeženeme, nabrat můžete i ze zeleniny, pokud jí budete konzumovat na svůj kalorický rámec. Nicméně je také nutno podotknout, že NENÍ SACHARID, JAKO SACHARID! Celou dobu se bavíme samozřejmě o komplexních sacharidech, tedy o pečivu, přílohách, vločkách apod., nikoliv o cukrech, sladkostech a dalších pochutinách. Co se týče ovoce, nemusíte se jeho konzumaci vyhýbat, opět jde o to umět kontrolovat množství a umět ovoce zakomponovat do denního příjmu. Pozor však na ovocné šťávy a smoothie, kdy při jejich konzumaci bohužel přijmete více cukru, než si mnohdy myslíte. Lepší je konzumovat celé kusy čerstvého ovoce. Pozor také na ovoce sušené.


5) NEJLEPŠÍ DIETA?


Existuje tedy nějaká nejlepší dieta, která bude obecně platná pro všechny? Jednoduše. Ne, neexistuje. Jak už jsme si řekli, každý máme pro stravování trochu jiné podmínky, ať už fyzické, psychické, tak třeba pracovní a každému z nás vyhovuje něco trochu jiného. Někdo raději volí low fat stravování a dopřává si hory sacharidů, jiní low carb a navyšují tuky a pak jsme tu my, co jíme zkrátka všechno tak nějak vyváženě. To, co bude vyhovovat vám je opravdu čistě subjektivní a je potřeba si to vyzkoušet. Klíčem je vytvořit si svůj vlastní optimální styl stravování a takové návyky, že u toho budete schopni vydržet napořád. Nesnažte se držet všechny diety světa, ale snažte se změnit TRVALE svůj životní styl. Naučte se jíst zdravě, ale občas zhřešit, nebo hledejte alternativy ke svým oblíbeným jídlům. Můžete si dát pečivo, ideálně žitné, můžete si dát čokoládu, ideálně vysokoprocentní, naučit se zdravou svíčkovou, nebo si občas zajít s rodinou či polovičkou na pizzu k večeři! Jíst zdravě neznamená, že se musíte vzdát všech jídel, která máte rádi a být na suché rýži s kuřecím na vodě. To už dávno neplatí! Zdravě jíst neznamená jíst nudně! Naopak – zdravá strava nabízí tolik možností, stačí být jen trochu kreativní, nebo si nějaké dobré recepty najít na internetu.

6) PSYCHIKA, TA ZATRACENÁ PSYCHIKA!


Byť si to mnoho lidí nepřipouští, psychická pohoda je nesmírně důležitá věc. Velká spousta lidí nedokáže zhubnout kvůli množství stresu, které mají. Ne, neblábolím. Ono to opravdu dělá hrozně moc. Neupínejte se příliš na to, kolik kilogramů shodíte, ani na to, zda děláte všechno 100000% správně. Snažte se být co nejvíc v pohodě, zbytečně se nestresovat a užívat si život – pak pujde všechno mnohem snáz! Pamatujte, že váha je jen číslo. Záleží na tom, jak se cítíte a také na tom, že pokud cvičíte, možná budujete svaly, a tak váha neklesá, ale centimetry po těle ano! Proto je mnohem důležitější se měřit a fotit než vážit.


Co říct závěrem?


Neexistuje žádná univerzální dieta, která by fungovala na všechny. Musíte se naučit poslouchat své tělo a dát mu to, co žádá (pokud to teda není pizza dvakrát denně a donuty na snídani :D). Klíčem k redukci je vytvoření kalorického deficitu a nezáleží na tom, zda budete jíst low carb nebo nikoliv. Prvotně si dejte reálný cíl! Nemá smysl dávat si zbytečně velký cíl, přičemž vás první neúspěch odradí a vzdáte se. Dejte si menší dílčí cíle a plňte je postupně a neustále je posouvejte dál! Vytvořte si rozumný kalorický deficit a jezte zdravě, pestře, vyváženě, barevně, bavte se přípravou jídla. Nemusíte striktně vyřadit žádnou makroživinu, ani se bát jídla. Sportujte, naučte se odpočívat a nestresovat se a obklopujte se pozitivními lidmi. Za úspěchy se nebojte odměnit se!


Klíčem ke zdravému tělu není nic jiného, než psychická pohoda a zdravý rozum.


Vaše B.

71 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše