Jak vyzrát na novoroční předsevzetí?

Aktualizováno: 17. led 2019

A je to tu znovu. Nový rok a s ním i novoroční předsevzetí. Chcete shodit pár kilo, vyrýsovat, začít se sportem, zvednout XXX kilo na bench, zaběhnout půl maraton, nebo se zkrátka jen cítit lépe ve svém těle? Pokud si dáváte to samé předsevzetí již pátý rok za sebou, pak je pravděpodobně někde chyba. Nicméně.. nejste v tom sami! Výzkumy ukazují, že pouhých 9% lidí dokáže vydržet plnit svoje předsevzetí déle než do února. To je celkem otřesná statistika ne? Takže… co kdybychom s tím zkusili něco udělat! Pojďme si dát pár tipů, jak svoje předsevzetí naplnit.

STANOVTE SI REÁLNÉ CÍLE

Říká se sice, že kdo má malé sny, nic nedokáže, ale ne vždycky to platí! Nevěřili byste, kolik lidí ztroskotá na tom, že jejich novoroční cíle jsou naprosto nesmyslně vysoké. Pokud si nastavíte cíl příliš vysoký a zjistíte, že se vám nedaří jeho realizace podle představ, pravděpodobně začnete panikařit a své snahy vzdáte. Dali jste si za cíl za leden shodit 15 kilo, natrénovat za měsíc na maraton, do měsíce dřepovat se 180kg, nebo do léta nabrat 5 kilo svalů? Pak vás musíme zklamat, ale s velkou pravděpodobností se vám to nepovede. Volte menší postupné cíle, které budete po jejich naplnění navyšovat a neustále se díky tomu posouvat vpřed. Lepší pravidelné malé úspěchy než jeden velký neúspěch. Zároveň si nedávejte cílů zbytečně mnoho. Platí totiž, že pokud se koncentrujete vždy jen na jednu věc, je větší pravděpodobnost, že se vám ji povede dokončit, než v případě, kdy usilujete o splnění několika cílů na ráz.

ZVOLTE SI TU SPRÁVNOU CESTU

Rozhodli jste se pro nějakou změnu svého životního stylu? Skvěle! Ale pozor, aby nebyla příliš radikální. Pokud máte vytvořený nějaký neúplně dobrý návyk, snažte se jej odstraňovat pozvolna. Pak totiž existuje mnohem větší pravděpodobnost, že vám to vydrží. Zároveň se snažte filtrovat ty opravdu důležité a funkční rady. Jak jistě víte, fitness, zdravý životní styl a zdravá strava jsou dnes opravdu v kurzu. Máme tu spoustu rádoby chytrých názorů a rad, kterými se není dobré řídit, ať už ve cvičení, nebo ve stravování. Pokud si nejste jisti, oslovte ve fitku trenéra, aby vám vysvětlil techniku cvičení. Lepší investovat do pár hodin s trenérem než do zdravotní péče kvůli zranění. (Pozor však na výběr vhodného trenéra – viz článek zde). Nezapomeňte taky věnovat pozornost dostatečné regeneraci.

Co se týče stravování, nemusíte se zaměřit na všechny moderní trendy - bez lepku, bez laktózy a bez sacharidů, pokud ovšem nemáte s uvedenými potravinami problém. Jejich vyřazení totiž není vůbec podmínkou pro úspěšnou redukci! Dokonce nepotřebujete ani žádný novoroční detox, protože pokud máte fungující vylučovací soustavu, detoxikujete nepřetržitě a žádné další preparáty, šťávy ani hladovky nepotřebujete.

Vyvarujte se také přílišné restrikci kalorického příjmu. Redukce je sice podmíněna kalorickým deficitem, ale jíst málo, nevyváženě, nebo vyřadit všechny oblíbené potraviny na ráz, rozhodně není dobrou taktikou. Dbejte na to, aby váš jídelníček byl pestrý, vyvážený, a především abyste jedli dostatečně! Neméně důležité je i to, aby vám chutnalo a váš stravovací systém vás bavil. Zkrátka abyste si dokázali vybudovat takový styl stravování, u kterého budete schopni vydržet v ideálním případě již napořád. Pokud tápete v jídelníčku, vyhledejte odborníka, který vám se sestavením jídelníčku pomůže.

NEBUĎTE MOC HRRR A PLÁNUJTE!

Dalším velice častým bodem, kdy lidé vzdávají svá předsevzetí je ta chvíle, kdy zjistí, že se musí snažit déle, protože „to prostě nejde hned“. Ať už si dáte za cíl zhubnout určitý počet kil, nabrat svaly, začít chodit do fitka, nebo uběhnout 10 km, nespoléhejte na to, že vám to půjde hned a že to bude zadarmo! Navíc pokud nejste na sport zvyklí, není dobré do toho skočit po hlavě, jít první týden 6x do fitka, zvedat nesmyslně velké váhy a druhý týden to vzdát kvůli bolesti, nebo když zjistíte, že vás to vlastně nebaví.

Najíždějte na své cíle postupně a obrňte se trpělivostí a pevnou vůlí! Naučte se nejprve techniku cviků, pak pracujte na navyšování vah. Případně pokud zjistíte, že posilovna není místo pro vás, nevadí! Najděte si pohyb, který vás bude skutečně bavit a nenuťte se do něčeho, co se vám protiví. A to samé s redukcí - svá kila jste jistě nenabrali za týden, (pokud tedy není řeč o kilech nastřádaných během vánočních svátků :D) takže je za týden bohužel ani neshodíte. Jsou zkrátka prosesy, které vyžadují čas a trpělivost. A podobně je to i s během, pokud jste nikdy nedoběhli dál, než 20 metrů k ujíždějící tramvaji, nepočítejte, že po týdnu budete připraveni na půl maraton. Trpělivost a trénink dělají mistra!

MOTIVUJTE SE!

Za splnění každého dílčího plánu si slibte odměnu. Kupte si nové boty, něco na sebe, nebo třeba pořádný kus masa! A to samé naopak – pokud vynecháte trénink, významně porušíte jídelníček, nebo začnete svoje plány odsouvat, potrestejte se! Nařiďte si chodit do práce pěšky, nepoužívat výtah, nebo dělejte svou nejméně oblíbenou domácí práci. Někteří z nás zkrátka potřebují motivaci a mít režim nastavený na odměny a tresty, což pro ně znamená větší pravděpodobnost, že se jim podaří uspět. Nicméně to není jen o odměnách a trestech, ale také o vůli.  Motivací může být i to, když se o své cíle s někým dělíte – nechce pak vypadat jako "looser", a tak se snažíte mnohem víc a častěji díky tomu u plnění cílů vydržíte. Nejen že motivujete sami sebe, protože chcete vypadat dobře před osobou, které se svěříte, ale co víc? Možná ji přesvědčíte k tomu, aby začala sportovat/hubnout s vámi! Zapojte rodinu, přátele, kolegy nebo partnera. No a pak už je tu staré známé pořekadlo „ve dvou se to lépe táhne“.

POROVNÁVEJTE VÝSLEDKY.

Je dobré, abyste si vytvořili nějaký startovací stav, se kterým budete hodnotit svůj progres. Může to být fotka, nebo si zapište své míry, výkony z prvního tréninku, případně čas svého prvního kilometru. Stanovte si termín, kdy budete srovnávat a pusťte se do toho. Například po měsíci – dvou si vezměte své startovací údaje a začněte porovnávat. Pokud uvidíte nějaký posun, pak postupujete správně, pokud ne, nevzdávejte se hned svého cíle, ale změňte cestu k němu! Nějaké překážky tu vždy byly a vždy budou a je jen na vás, jak se k nim postavíte. Berte i své neúspěchy jako motivaci a ponaučení, že ne všechny cesty jsou správné. CO ŘÍCT ZÁVĚREM?

Hodně záleží na tom, jak důležité pro vás předsevzetí je a jak moc po něm toužíte. Spoustu lidí zkrátka nemá dostatek vůle pro to, aby svá předsevzetí dotáhli do konce. A co se stane, když se vám to nepovede? Vůbec nic! Neúspěšným předsevzetím se svět nezboří a obzvláště pokud se během jeho plnění něčemu přiučíte. Snažte se o to, abyste si vytvořili návyky pro sport i stravování, které vám vydrží napořád, nejen na to, abyste splnili nějaký číselný cíl (myšleno shozená kila, uběhnuté kilometry appod.). Třeba během času zjistíte, že pro vás vlastně není vůbec důležité, jestli jste shodili 15 kilo, nebo jen 7 a hezky se zpevnili, nebo že neuběhnete půl maraton, ale naberete slušnou kondici, nebo že najdete zálibu ve zdravém vaření. Je to zkrátka primárně o tom, abyste se cítili dobře a dělali věci, které vás baví a naplňují! To je víc, než jakékoliv předsevzetí.  

44 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše