Vhodnost proteinu u těhotných a dětí.

Jedním z častých dotazů mých klientek ohledně suplementace, je i její vhodnost pro děti, či v případě těhotenství. Proto přidám článek z kulturistika.com i na tyto stránky.


Na drtivé většině obalů proteinových prášků najdeme informaci „nevhodné pro těhotné, kojící a děti“ – z toho logicky vyplývá, že by v těchto situacích měly ženy proteiny a další výrobky sportovní výživy vynechat. Ale je tento nápis skutečným varováním, nebo bychom si ho měli vykládat jinak?

VAROVNÝ TEXT NA OBALECH

„Nevhodné pro kojící a těhotné ženy“. Tento text je přidávám na obaly produktů zejména z toho důvodu, že na pregnantních ženách nikdo nemůže provádět testy, respektive by alespoň neměl, neb je to minimálně neetické. Nicméně to neznamená, že by takové výrobky byly pro těhotné nějak škodlivé. Je to pouze jakási „ochranná známka“ společností. Tento výrok najdete napsaný i třeba na obyčejných probiotikách.POTŘEBA BÍLKOVIN V TĚHOTENSTVÍ

Těhotenství ještě dále komplikuje už již sám osobě složitý metabolismus aminokyselin. Rozšíření objemu krve a růst mateřských tkání si vytvářejí nárok na zvýšení příjmu bílkovin. Růst plodu a placenty během těhotenství ženám také zvyšuje potřebnou optimální dávku bílkovin. Výzkumy naznačují, že zvýšení příjmu bílkovin během a po těhotenství, i prostřednictvím proteinového prášku, je nejen bezpečné, ale dokonce může podpořit vývoj a růst plodu. Díky vyššímu příjmu bílkovin může plod růst jak co se týče výšky, tak hmotnostně a vyšší příjem bílkovin je také drobnou prevencí proti předčasným porodům.


Stejně jako v případě dalších jedinců, je každé tělo jiné a tím i jeho nároky na příjem bílkovin. Tato hodnota se navíc v případě těhotných žen ještě po celou dobu těhotenství mění. Jakmile se pak dítě narodí, potřebuje matka navýšit svůj příjem ještě o 200 – 500 Kcal, aby zajistila dostatečnou produkci mateřského mléka, jakožto první a primární výživy dítěte.

ZAŘADIT PROTEINOVÝ PRÁŠEK, ČI NIKOLIV?

Pravdou je, že neexistuje příliš relevantních studií na toto téma, a to z důvodu, který byl uvedený již v prvním odstavci. V ideálním případě je samozřejmě vhodné PRIMÁRNĚ čerpat bílkoviny a další makronutrienty ze skutečných potravin. Nicméně pokud nezvládáte svůj příjem bílkovin naplnit stravou, rozhodně není od věci sáhnout po nějakém kvalitním proteinovém prášku. Protein je, jak jistě víte, nezbytný i pro růst a udržení svalové hmoty a také pro správný vývoj plodu.
Obzvláště pokud byl protein součástí vašeho jídelníčku již před otěhotněním a vaše tělo je na něj „zvyklé“ a víte, že mu nedělá problémy, pak není jediný důvod k obavám. V případě, že protein zařazujete v těhotenství či při kojení prvně, je potřeba pozorovat reakce jak vaše, tak dítěte a při prvním náznaku problému jej rychle vyřadit. Nicméně problémy vzniklé konzumací proteinu by byly pravděpodobně způsobeny spíše nějakou alergickou příčinou (například alergií na kravskou bílkovinu) než-li samotným výrobkem. V případě obtíží, či při prvním použití během těhotenství, je vhodné, ba dokonce spíše nutné, konzultovat přidání proteinu do jídelníčku s lékařem. Avšak je pravdou, že lékaři i gynekologové jsou vůči výrobkům sportovní výživy v těhotenství dosti skeptičtí.

Během těhotenství je obzvláště důležité dbát na to, co jíte, jelikož živiny, které přijímáte, ovlivňují nejen vás, ale i vaše dítě a jeho budoucí vývoj. Na trhu najdete spoustu proteinových suplementů od nekvalitních levných prášků plných zbytečných nesmyslů navíc, až po kvalitní proteinové doplňky. Pokud protein chcete používat, klidně můžete. Na druhou stranu jej nutně nepotřebujete. Střídejte zdroje bílkovin, aby váš jídelníček byl co nejpestřejší. Na výběr máte opravdu široké spektrum potravin, i v případě, že se chcete proteinovému prášku vyhnout.

NA CO DBÁT PŘI VÝBĚRU VHODNÉHO PRODUKTU?

Pokud se rozhodnete protein využít, dbejte na to, aby vámi zvolený produkt byl skutečné té nejvyšší kvality.Protein v těhotenství by neměl obsahovat žádné balastní látky. Veganské a vegetariánské proteiny by v tomto případě nemusely být úplně vhodnou volbou kvůli trávení (jistě víte, že luštěniny většinou dělají dětem problémy). Vybírejte produkt, který neobsahuje kofein, kreatin či další stimulující látky. Výrobek by také neměl obsahovat příliš agresivních sladidel.

PROTEIN V JÍDELNÍČKU DĚTÍ

Děti potřebují zdravou a dostatečnou výživu, aby byl podpořen jejich správný růst a vývoj. Bílkoviny jsou pak obzvláště důležité, protože hrají roli v mnoha tělesných procesech. Bílkoviny jsou nezbytné při regeneraci a růstu svalů, jsou důležité pro kosti a jsou také nezbytnou složkou několika hormonů a enzymů. Popularita doplňků výživy stále roste, ale měli bychom je dávat i dětem?PROČ VLASTNĚ DĚTI POTŘEBUJÍ BÍLKOVINY?

Nejprve bychom si měli vysvětlit, jakou roli vlastně hrají bílkoviny v jídelníčku dětí. Během dětství se bílkoviny stávají neuvěřitelně důležitým prvkem, protože pomáhají udržovat běžné funkce těla a poskytují základ pro růst. Vzhledem k tomu, že v dětství probíhá nejrychlejší růst, je množství bílkovin poměrně variabilní. Studie naznačují, že pokud je příjem bílkovin příliš nízký, může být růst dítěte oproti vrstevníkům značně zpomalen.

Na druhou stranu se studie shodují, že pokud je příjem bílkovin v dětství příliš vysoký, je to poměrně příhodným faktorem pro rozvoj obezity či nadváhy v pozdějších letech (ale není to samozřejmě pravidlem!). Toto platí zejména v případě, že příjem bílkovin vysoce převyšuje 20% denního příjmu kalorií, což je u dětí velmi výjimečným jevem.

JAKÝ DRUH PROTEINU JE NEJHODNĚJŠÍ PRO SPRÁVNÝ RŮST A VÝVOJ?

Na základě studií se uvádí, že v dětství jsou lepším zdrojem bílkoviny živočišné – jak už víte z našich předchozích článků (k přečtení zde), živočišná tkáň je totiž podobná té lidské a je tak potencionálně „výhodnější“ pro budování svalů a výživu celkově. Jedním z hlavních důvodů je to, že živočišné zdroje obsahují více leucinu, což je aminokyselina, která je hlavním regulátorem syntézy bílkovin. Výsledky studií v tomto ohledu mluví jasně ve prospěch živočišných zdrojů bílkovin, jako jsou hovězí maso či mléko, ve srovnání s rostlinnými zdroji.


Do jídelníčku dětí patří běžně dostupné potraviny jako je libové maso, vejce, tvaroh, mléko, jogurty a také ryby. Nicméně ani rostlinné zdroje není nutné zcela zatracovat. Pro obohacení jídelníčku klidně využijte i rostlinných zdrojů, jen by neměly sloužit jako primární zdroj bílkovin.


KOLIK BÍLKOVIN VLASTNĚ DĚTI POTŘEBUJÍ?

Jak už bylo řečeno, množství bílkovin, které dítě potřebuje závisí na mnoha faktorech, a zvláště v tomto období je velmi variabilní. Potřebné množství je ovlivněno výškou, váhou, věkem a také úrovní aktivity. V případě dětí platí, že by rozhodně neměla být omezována či dokonce vynechávána kterákoliv makroživina.  U dětí není takový problém naplnit příjem plnohodnotnými potravinami, jako je maso, vajíčka, jogurty atd. Ale teď k pointě tohoto článku…

JE PROTEINOVÝ PRÁŠEK PRO DĚTI BEZPEČNÝ?

Bez velkého přemýšlení odpovím jednoduše – ANO, je. Dokonce je v mnohých případech skutečně lepší volbou než různé výrobky dětem určené, které lákají svým názvem, obalem a třeba i reklamou, ale složení je po většinou nepříliš vhodné. Je fakt, že takový hamánek, či jinak roztomile znící název produktu, s barevným obalem plných kočiček, medvídků, kolotočů a bůhví čeho všeho, zní rozhodně lépe než syrovátkový protein, ale je skutečně dobré věnovat pozornost nejen obrázkům, ale také obsahu uvnitř.
Nicméně tím nechci říct, že by měl být protein pravidelnou součástí jídelníčku dětí. Jak už bylo zmíněno, příjem bílkovin u dětí je poměrně bezproblémové naplnit i běžnými potravinami, vzhledem k tomu, že děti potřebují o dost menší množství bílkovin než dospělí a v případě použití proteinového prášku dojde poměrně rychle k naplnění či přesažení potřebného denního příjmu. V případě dětí není potřeba příjem bílkovin příliš přehánět, aby nedocházelo k trávicím obtížím. Nicméně občasné upití proteinu, kousnutí do proteinové tyčinky, ujídání proteinové kaše, přidání proteinu do ovocného kokteilu, či zařazení proteinu jako sladidla do jogurtů či dezertů, vaší ratolesti rozhodně nijak neublíží. I když je užívání proteinu pro děti bezpečné, není nutné jej pravidelně přidávat do jídelníčku. Pouze pokud má problém s příjmem bílkovin ze stravy, je pak protein skvělou volbou, a navíc díky sladké chuti bude určitě příjemným zpestřením.

CO SI Z TOHO ODNÉST?

Syrovátkový protein je velice kvalitní zdroj kompletní bílkoviny a pokud nejsou těhotné či kojící maminky, nebo jejich děti, alergičtí na kravskou bílkovinu, pak nebude užívání proteinu jediným problémem. Nicméně rozhodně by doplňky výživy s vyšším obsahem bílkovin rozhodně neměly tvořit primární zdroj bílkovin. Na druhou stranu, protein je často kvalitnější volbou než kdejaká svačinka určená dětem. Dbejte na to, aby váš jídelníček byl dostatečně pestrý a nutričně bohatý, a to zejména v případě dětí.  Obohacení jídelníčku o protein ale není rozhodně na škodu a to jak v případě dospělých těhotných žen, tak jejich dětí.

Zdroje: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK235221/ https://books.google.cz/books?id=1sVZ1VMN_0gC&lpg=PA385&ots=3yKeEbrLFr&dq=Kennedy%20a%20Kotelchuck%2C%201984%2C%20Metcoff%20et%20al.%2C%201985%2C%20Rush%20et%20al.%2C%201988&hl=cs&pg=PA385#v=onepage&q=Kennedy%20a%20Kotelchuck,%201984,%20Metcoff%20et%20al.,%201985,%20Rush%20et%20al.,%201988&f=false https://academic.oup.com/jn/article/145/9/1981/4585688 https://www.cambridge.org/core/journals/british-journal-of-nutrition/article/association-of-trajectories-of-protein-intake-and-agespecific-protein-intakes-from-2-to-22-years-with-bmi-in-early-adulthood/EFC322AEA3593B12A47A525756FFCAE9 https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0939475312001305 https://www.nature.com/articles/ijo2010254

105 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše